Docieplenie budynków
Do oszczędzania zmuszają nas wysokie ceny, które dotyczą zarówno żywności, jak i opłat za media. Bardzo wysokie koszty związane są głównie z ogrzewaniem budynku. Okazuje się jednak, że koszty ogrzewania budynku można zminimalizować, dzięki inwestycji w ocieplenie budynku.Bardzo popularne stało się dążenie do stworzenia domu pasywnego, czyli takiego, który sam w sobie jest ciepły. Ciepłe powietrze raz dostarczone do domu pozostaje w nim na długo. Dzięki odpowiedniej izolacji eliminuje się wszelkie straty ciepła i można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania budynku.
Docieplenie budynku jest wykonywane przy użyciu wielu różnych materiałów. Pierwszym z nich jest styropian, drugim jest wełna mineralna oraz wełna szklana. Każdy z tych rodzajów materiałów budowlanych stosuje się do ocieplenia innej powierzchni.
Styropian stosuje się do ocieplenia ścian zewnętrznych budynków. Przy jego użyciu wykonuje się także docieplenie stropów.
Tafle styropianu przykleja się do stropów i zewnętrznych ścian za pomocą specjalnego kleju. Następnie miejsca łączenia kolejnych tafli styropianu łączy się ze sobą za pomocą specjalnych kołków montażowych. Zastosowanie już 10 cm warstwy ocieplenia daje spektakularne efekty. We wszystkich pomieszczeniach we wnętrzu budynku jest wyraźnie cieplej. Dla ogrzania całego budynku zużywa się ponadto znacznie mniejszą ilość materiałów opałowych.
Ważne jest aby ocieplić także wszystkie miejsca, które nie są ogrzewane w domu. Ciepło może przenikać przez ściany i stropy. Dlatego też docieplanie stropów piwnic ma niemałe znacznie.
Podobnie bardzo duża ilość ciepła jest tracona przez dach budynku. Do ocieplenia dachu należy wybrać wełnę mineralną lub wełnę skalną. Warstwa ocieplenia powinna się składać z co najmniej dwóch rożnych warstw ocieplenia. Wełnę stosuje się pomiędzy krokwiami na dachu. Trzeba pamiętać o zachowaniu szczeliny wentylacyjnej. Zatem wełna w żadnym wypadku nie powinna dotykać desek ani poszycia dachowego. Szczelina wentylacyjna ma zapewnić swobodny obieg powietrza w przestrzeni pomiędzy dachem a warstwą ocieplenia.
0 komentarze:
Prześlij komentarz